1. Przedmiot, który chcecie ozdabiać
Moim zdaniem najłatwiej zacząć od drewna, powierzchnie są równe i płaskie, więc nie ma potrzeby męczenia się z wypukłościami. Czasem może to być nawet najzwyklejsza deseczka do krojenia, jaką używamy w kuchni.
Jeśli nie macie w swojej miejscowości sklepu plastycznego, który oferuje takie produkty można z powodzeniem zamówić przez Internet, np.:
źródło: Internet |
W moim przypadku pierwsze próby robiłam na butelkach po winie, zrobiłam nawet akcję wśród znajomych: "za każde pięć butelek, jedna zdekupażowana gratis" :)
To prawda, że jest to materiał trudniejszy, szczególnie dla początkujących, jednak jeśli coś zepsujemy, nie szkoda wyrzucić butelkę, a na upartego to wystarczy ją włożyć do wody i znowu wszystko wróci do normy.
2. Klej
Na rynku jest mnóstwo rodzajów klejów do decoupage, ja używałam już na prawdę dużej ilości różnych marek i szczerze? Dla mnie bez różnicy, każdy mi odpowiadał :)
Przykładowe marki:
- klej z werniksem Pentart
- Mod Podge
- klej do decoupage KOH i NOOR
- klej i lakier Art Potch
Ja akurat nie korzystam z lakierów przeznaczonych do decoupage, dla mnie są zbyt lepkie. Poza tym przy tej ilości lakieru jaką zużywam mogłabym się nie wypłacić:)
źródło: Internet |
Mój faworyt to zdecydowanie Domalux, koniecznie wodny i koniecznie z połyskiem. Aczkolwiek równie popularny jest Vidaron oraz Flügger.
EDIT: Mój nowy ulubiony lakier to szybkoschnący połysk firmy BARTEK
4. Farba akrylowa
źródło: Internet |
Najważniejsza jest biała, stanowi bazę wszystkich prac. Nie używam do tego typowych farb akrylowych ze sklepów plastycznych ponieważ są zbyt... ciężko to określić gumiaste i nie da się ich szlifować tak jak zwykłą farbę budowlaną a to dla mnie jest najważniejsze aby powierzchnia była idealnie gładka. W zasadzie od samego początku używam Śnieżki Eko, jest to spowodowane wyłącznie tym, że mogą ją kupić w pobliskim Auchan w 1l puszce za rozsądną cenę:)
Ostatnio stałam się również wielkim fanem farb kredowych, ale te polecałabym osobom, które już wciągną się w decoupage. Niestety nie są one tanie, więc nie ma sensu wyrzucać pieniędzy w błoto jeśli nie będzie kontynuować zabawy z deku.
Dodatkowo oczywiście potrzebujemy kilku podstawowych kolorów. Nie musicie od razu kupować całej palety, dużo kolorów można wymieszać z tych podstawowych.
5. Serwetki
Teraz najważniejsze, w końcu czymś trzeba ozdobić nasze dzieła. Na rynku jest mnóstwo różnych wzorów. Dla początkujących polecam te z białym tłem.
Dlaczego?
Otóż, jeśli nie jesteście jeszcze na tyle cierpliwi serwetkę można "wyszarpać" opiszę to dokładnie w innej notce, chodzi o to, że białe tło lepiej wtopić w białą farbę, z reguły biały to biały. W momencie gdy serwetka będzie miała inny kolor możecie mieć problem z doborem tła.
6. Pędzle
Tutaj trochę się powtórzę bo pisałam o tym w poprzedniej notce. Pędzle to jedna z rzeczy na której nie warto oszczędzać. Muszą być porządne inaczej na pracy zrobią się smugi, które nas zniechęcą do dalszej pracy!
www.leroymerlin.pl |
Przykładowo pędzle tego typu nadają się tylko do malowania bejcą, nie używam ich do niczego innego.
www.paperconcept.pl |
7. Papier ścierny
Używam 4 typów papierów ściernych:
- 80
- 180
- 240
- 320 wodny, który jest absolutnie rewelacyjny, używa się go na mokro i służy do polerowania lakieru. Pozostawia rewelacyjną idealnie gładką powierzchnię! Miodzio!
Co jeszcze dodalibyście do tej listy dla początkujących?
Olga
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz